Hvar

Svakog ljeta u novinama nas bombardiraju vijestima kako je naša obala jako skupa, kako ti turisti nisu normalni, kako ni ti Dalmatinci nisu normalni, a opet turisti nam se svake godine vraćaju. Priča kruži da je Hvar jedan od najskupljih otoka, gotovo da se sve plaća u stotinama dolara, i da tamo ne treba ići. Jeftinije je drugdje, osobito u pola Azije. Evo kako stvari stoje, barem što se mene tiče. Ja Hvar ne dam! Hvar je jedan od najljepših dijelova zemaljske kugle. Bili smo u Tajlandu, Maldivima, Sri Lanci, Meksiku, Zanzibaru... meni se to ne može usporediti s našom obalom, ni po izgledu mora, ni plaža. Volim ja i ocean, ima neku magičnu moć, ali visoki su valovi, jake struje i ne možeš baš plivati. U našem moru kad uđem plivam sat i po, ronim i vidim svašta na morskom dnu, promatram ribe, naiđe i pokoja hobotnica… ma da razumijem ja vas da ima i na koraljnom grebenu neusporedivo boljih stvari, ali nije sva obala vani koraljni greben.
Pa krenimo redom. 1. Najskuplje mjesto je sigurno sam grad Hvar. U bilo kojem drugom mjestu cijene smještaja su normalne, ništa više nego drugdje na Jadranu. I u samom Hvaru se može naći apartmana s normalnom cijenom ako se rezervira puno ranije. 2. Što se tiče hrane, restorani su skupi. Ima restorana u kojima se može jesti za 10eura ( u Križnoj luci), u većini su cijene više. A ima i tommy u kojem su cijene kao kod nas doma pa kuhaš sam. Jedan tommy je u Hvaru, a vrlo velik tommy je na ulazu u Starigrad. Taj ima i kuhanu hranu pa ne morate ni kuhati ako nećete.
3. Parking za nijednu plažu se ne plaća. Dobro je doći ujutro do 10 jer ćete tako najlakše naći mjesto. 4. Pakleni otoci su lijepi i definitivno mjesto gdje nema toliko turista kao u samom gradu Hvaru. Brodovi tamo voze iz centra i iz Križne luke. Mi smo išli na Jerolim, našli smo uvalicu samo za sebe. Zgodna su opcija ako na Hvar dolazite bez svog auta.
5. Usprkos navali turista može se naći puno plaža gdje ljudi gotovo da i nema ( Sviračina, Jagoda, Stiniva...). Većinom su s sjeverozapadne strane otoka. Te uvale su zaklonjene i od bure i od juga. Za ovo će vam trebat automobil. 6. Južna strana otoka je čista egzotika i raj na zemlji. Ja to drukčije ne mogu opisati. Ne zna se koja je uvala ljepša- Mala Milna, Zaraće, Lučišće, Sveta Nedjelja...
7. Ako želite kupiti svježu ribu, pitajte gazdu od apartmana. Mi smo u gradu Hvaru kupovali u Križnoj luci popodne. 8. Za najbolji pogled na Hvar ići kod Napoleonove tvrđave. Besplatno je. Za ovo će vam isto trebati auto, ili barem bicikl. Tvrđava iznad samog Hvara je isto lijepa, ali se plaća, meni je ljepši pogled s prve.
9. Kad putujete trajektom, jeftinija i brža je opcija preko Sućuraja. Pri povratku, u Starom Gradu se može parkirati u red za trajekt i kupati na plaži 10 min hoda od stajališta.
10. Lijepo je u svakoj uvali isplivati izvan nje da vidite što ima. Tako su u Velom Zaraću s lijeve strane lijepe stijene. U Maloj Milni s desne strane isto, a vidi se i lijepa plaža iza. Do te plaže se može i doplivati, treba prvo ići od Male Milne kroz šumu prema fkk plaži, tu ući u more i ima 15 min plivanja. U Dubovici s desne strane ćete naći i špilju, ali oprez! Ulaz u nju samo za dobre plivače i ronioce.
11. Mi smo u 10 dana obišli samo zapadnu stranu otoka do Jelse i Svete Nedjelje. Za ostatak treba više vremena. Od sjeverne strane otoka prema južnoj može se kroz tunel, ali samo za vozila do 2.7 m visine. 12. Ovo je otok za uživanje- u boji i čistoći mora, odličnoj hrani, plažama, uvalama…

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Amalfi obala- savjeti za putovanje

Barcelona- savjeti za putovanje

Lanzarote- savjeti za samostalno putovanje